Historia kamienicy

Ta piękna zabytkowa kamienica powstała w drugiej połowie XIX wieku. Przewiduje się, że prace nad jej budową ukończono w 1877 roku. Ten należący do jednych z najbardziej okazałych kamienic w Legnicy budynek w swym założeniu miał być docelowo tzw. „Pałacem Czynszowym”. Zamieszkany przez przedstawicieli ówczesnej arystokracji i czołówki finansjery, wzorowany na stylu wiedeńskim, był prawdziwą wizytówką burżuazji, a lokalizacja w centrum miasta nadawała dodatkowej wartości pod względem reprezentacyjnym.
W latach 1905-1906 została przeprowadzona rozbudowa, a właścicielem budynku została instytucja kredytowa prowadzona przez Legnicko-Wołowskie Towarzystwo Ziemskie (Legnitzer-Wohlauer Fürstentumslandschaft). Założenie „Pałacu Czynszowego” miało przewidywać wykorzystywanie niezamieszkałej przestrzeni i przeznaczenie jej pod wynajem dla przedstawicieli biznesu i zamożnych tamtego okresu. Między innymi dlatego swojego czasu partia przyziemna kamienicy (parter) była siedzibą Banku Regionalnego, a dokładnie Filii Śląskiego Banku Regionalnego we Wrocławiu. Jego dyrektorem był Curt Schumm, znany legnicki pasjonat fotografii i kronikarz Dolnego Ślaska, który zamieszkiwał w tamtych czasach w apartamentach na najwyższym piętrze budynku.

Po śmierci Curta Schumma (10.02.1945) kamienica została przejęta przez Rosjan. Swoje miejsce miała tutaj Komenda Garnizonu oraz hotel dla obywateli radzieckich, którzy zostali do Legnicy skierowani do pracy i służby, a oczekiwali na przydział służbowego mieszkania.

Około roku 1970 budynek został zaadaptowany na apartamenty dla oficerów radzieckich i ich rodzin. Warto dodać, że owe apartamenty posiadały bardzo wysokie standardy w porównaniu z innymi.

W polskie ręce kamienica trafiła dopiero w roku 1987.

Renowacja z szacunkiem do przeszłości

Podejmując się tego trudnego zadania, chcemy sprostać najwyższym wymaganiom. Zaspokojenie potrzeb przyszłych nabywców jest jednym z najważniejszych priorytetów, dlatego wszelkie prace będą odbywać się pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Chcemy sprawić, aby przyszli nabywcy zachwycili się neoklasycystycznym stylem połączonym z nowoczesnymi rozwiązaniami zaczerpniętymi ze stylu modernistycznego.

Sales and Management

Progres Development Sp. z o.o. Spółka komandytowa
ul. Pocztowa 7/25
59-220 Legnica